Zeytinyağı Faydaları / Önerileri

Öneriler:

» Zeytinyağını oda sıcaklığında, güneş ışığından uzak, serin, kuru bir yerde ve ağzı kapalı olarak muhafaza ediniz.
» Zeytinyağı soğukta donar katılaşır, oda sıcaklığında bekletildiğinde kalitesi bozulmadan sıvı haline döner.
» Nefasetini koruması amacı ile küçük ambalajlarda tüketilmesi tavsiye edilir.
» Yemek yaparken kullanacağınız zeytinyağı miktarının başlangıçta 1/3ünü kullanın pişmesine beş dakika ala 2/3ünü kullanın böylelikle zeytinyağının gerçek nefasetini kaybetmeden yemeğin tadına varırsınız.
» Izgarada pişireceğiniz zaman zeytinyağını ızgaraya sürerseniz pişirecekleriniz ızgaraya yapışmaz.
» Izgara yaparken tüm etler ve sebzelerin üzerine bir fırça ile sürerseniz kuru olmaz ve lezzetli olurlar.
» Zeytinyağına kekik, biberiye dalı, tane karabiber ile marine ederek ağzı kapalı şişede bekletin. Bu aromalı zeytinyağını salatalarda, tuzlu kurabiyelerde ve ekmek yapımında kullanabilirsiniz.
» Kıyılmış fesleğen ve ezilmiş sarımsağı zeytinyağı ile blendırdan geçirin. Bu sosu makarna, çorba ve közlenmiş sebzeler üzerinde kullanabilirsiniz.
» Hardal, ezilmiş sarımsak, biberiye, kekik, limon kabuğu rendesi, karabiber ve tuzu zeytinyağı ile marine edin. Salatalarda kullanabilirsiniz.
» Ezilmiş sarımsakla zeytinyağını marine edip ekmek dilimlerinin üzerine sürün fırınlayın. Lezzetli başlangıç dilimleri elde edersiniz.

Faydaları:

Zeytinyağının anavatanı Akdeniz ülkeleri, kalp hastalıklarının en az görüldüğü yerlerdir. Kalp ve damar hastalıklarında temel risk faktörü olan kolestrolün, damar tıkanıklığına yol açan “LDL” bileşenini (kötü kolestrolü) azaltıcı rol oynarken yararlı ve koruyucu “HDL” bileşenini (iyi kolestrolü) değiştirmez.
Tansiyon hastaları için yenilmesi en uygun yağdır. Tansiyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.
Yağ çeşitleri içinde zeytinyağı, hazmı en kolay yağdır. Mide asitliğine etki etmez. Midede değil bağırsaklarda sindirilir. Kısa bir süre midede kaldıktan sonra bağırsaklara geçer. Bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı önler. Safra taşı riskini azaltır. Taşların erimesine yardımcı olur.
Tüm yağlar arasında en dengeli kimyasal pozisyona sahip olduğundan kemik mineralizasyonunun iyileşmesini sağlar ve normal kemik gelişimine yardımcı olur.
Zeytinyağı tüketimi, bebekler ve çocuklar için, yetişkinlere göre daha önemlidir. İçerdiği A, D, E, K vitaminleri sayesinde doğan hücre sayısını çoğaltır. İçerdiği oleik asit, anne sütündekine eşdeğerdedir. Oleik asit bebeklerde sinir dokularının gelişiminde önemlidir. Hamile ve emziren anneler için yenilmesi en uygun yağdır.
Zeytinyağı cildi ve saçları besleyici özelliğe sahiptir. Cilde genç görünüm kazandırır, besler ve korur. Tırnakları güçlendirir ve kırılmalarını önler.

Kaynak