Evde Yoğurttan Dondurma Yapımı


Yoğurttan Çilekli Dondurma

15 çilek
5 çorba kaşığı yoğurt
3 çorba kaşığı labne
3 çorba kaşığı bal
1 çay kaşığı vanilya özütü

15 tane çileği bir gece evvel buzlukta dondurun. Donmuş çilekleri, 5 çorba kaşığı yoğurdu, 3 çorba kaşığı labneyi, 3 çorba kaşığı balı ve 1 çay kaşığı vanilya özütünü mutfak robotuna alın ve pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çekin. Vanilya özütünüz yoksa çeyrek vanilyanın çekirdeklerini kullanabilirsiniz ya da yarım paket vanilin ama vanilinle aynı lezzette olmuyor. Ardından kolayca karıştırabileceğiniz büyük bir kâseye alın. Derin dondurucuya üzeri kapalı bir şekilde yerleştirin ve dondurmanız hazır olana, yani karıştıramayacağınız hale gelinceye kadar saat başı çırpıcı ile 5 dakika çırpın. En az 3-4 kere bu işlemi yapmanız gerekecek. Çırpma işlemi, karışımın içine hava girmesini ve bu şekilde donarak içinde hava baloncukları olan bir dokuda olmasını sağlıyor. Böylece taş gibi sert değil dondurma kıvamında rahatça alabileceğiniz bir kıvamda oluyor. Dondurucudan çıkardıktan sonra 5 dakika oda sıcaklığında biraz yumuşamasını bekleyip serin serin yiyebilirsiniz.

Yoğurttan Hurmalı ve Muzlu Dondurma

6 Hurma
6 Anamur muzu
6 dolu çorba kaşığı yoğurt

6 adet Anamur muzunu soyup kabaca doğrayın. 6 hurmanın da çekirdeklerini çıkarın ve 6 çorba kaşığı yoğurt ile birlikte mutfak robotuna alın. Pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çekin. Ardından tüm karışımı kolayca karıştırabileceğiniz büyük bir kâseye alın. Derin dondurucuya üstü kapalı bir şekilde koyun. Her 30 dakikada bir 5-6 dakika çırpın Bu işlemi en az 3-4 kez yapmanız gerekiyor. Çırpma işlemi, karışımın içine hava girmesini ve bu şekilde donarak içinde hava baloncukları olan bir dokuda olmasını sağlıyor. Böylece taş gibi sert değil dondurma kıvamında rahatça alabileceğiniz bir kıvamda oluyor. Tamamen donduktan sonra dondurmanız hazır. Dondurucudan çıkardıktan sonra 5 dakika oda sıcaklığında yumuşamasını bekleyince nefis dondurmanız emrinize amade.

Yoğurttan Kakaolu Dondurma

6 dolu çorba kaşığı yoğurt
1,5 dolu çorba kaşığı kakao
3,5 çorba kaşığı bal
1 çay kaşığı vanilya özütü
8 tane çikolatalı bisküvi

6 dolu çorba kaşığı yoğurdu, 1,5 dolu çorba kaşığı kakaoyu, 3,5 çorba kaşığı balı ve 1 çay kaşığı vanilya özütünü mutfak robotuna alın ve pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çekin. Vanilya özütünüz yoksa çeyrek vanilyanın çekirdeklerini kullanabilirsiniz ya da yarım paket vanilin ama vanilinle aynı lezzette olmuyor. 8 tane çikolatalı bisküviyi de robota atıp 1-2 tur çekin ve sıçratmamaya dikkat edin. Ben parça çikolatalı ve bir yüzü çikolata kaplı bisküvilerden kullandım ama siz istediğiniz bisküviyi koyabilirsiniz. Ardından karışımı kolayca karıştırabileceğiniz bir kaba alın. Her 30 dakikada bir 5-6 dakika çırpın Bu işlemi en az 3-4 kez yapmanız gerekiyor. Çırpma işlemi, karışımın içine hava girmesini ve bu şekilde donarak içinde hava baloncukları olan bir dokuda olmasını sağlıyor. Böylece taş gibi sert değil dondurma kıvamında rahatça alabileceğiniz bir kıvamda oluyor. Tamamen donduktan sonra dondurmanız hazır. Dondurucudan çıkardıktan sonra 5 dakika oda sıcaklığında yumuşamasını bekleyince parça bisküvili dondurmanız hazır. Afiyet olsun!


_________________________________ o o o _______________________________

Aslında Osmanlının meşhur şerbetlerinden türeyen, yapımı da inanılmaz kolay olan, vişne ve kavunlu sorbe tarifleriyle bu sıcaklara iyi gelecek dondurma serisine devam ediyoruz.
Vişneli
1 kg vişne
3 çorba kaşığı şeker

1 kg vişneyi katı meyve sıkacağından geçirip suyunu çıkarın. Katı meyve sıkacağınız yoksa vişneleri biraz kaynatıp ezebilirsiniz. Ardından vişne suyunu buzluğa girebilen büyük bir kâseye alın. 3 çorba kaşığı şeker ekleyip çırpın. Bu şekilde buzluğa atın ve tam bir sorbe kıvamı için aşağı yukarı saatte bir sorbenizi çırpın. 4-5 saatin sonunda kavurucu sıcaklarda sizi serinletecek enfes sorbeniz hazır.

Kavunlu
1 kg kavun
5 çorba kaşığı şeker 

1 kg kavunu blenderda iyice pürüzsüz bir hal alana kadar çekin.  Ardından büyük bir kâseye alın ve üzerine 5 çorba kaşığı şeker ekleyip bu şekilde derin dondurucuya koyun. Yarım saatte bir çırpıp donmaya başlayan karışımın içine hava girmesine izin verirseniz nefis, kabarık bir sorbe olacak. Çırpma işlemi, meyvelerin suyunun arasına hava girmesini ve bu şekilde donarak buz kalıbından daha havalı bir doku kazanmasınısağlıyor. Dolayısıyla da sorbeyi yemek çok daha kolay bir hal alıyor. Her 30 dakikada bir çıkarıp tekrar çırpın; bu şekilde sorbeniz 4-5 saatte hazır olacak.

Vanilyalı kavun sorbe

1 kg. kavun
1 bardak su
1 bardak şeker
1 çay kaşığı vanilya

1 bardak suya 1 bardak şekeri koyup kaynatın. Ardından 1 çay kaşığı vanilya ekleyin. Vanilyanın kavun ile uyumu harika oluyor. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika daha pişirip altını kapatın. Oda sıcaklığına inmesi için bekleyin. Bu sırada siz de güzelce seçmiş olduğunuz, tatlısından 1 kilo kadar kavunu blenderdan pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çekin. Şekerli suyunuz oda sıcaklığına gelince kavun püresine ekleyip bu şekilde derin dondurucuya koyun. Yarım saatte bir çırpıp donmaya başlayan meyveli şerbetin içine hava girmesine izin verirseniz nefis bir sorbe emrinize amade olacak.
_________________________________ o o o _______________________________
Ayrıca dondurma yapma tekniklerini evimize adapte ettiğimiz, biraz yaratıcı, biraz muzur, biraz da kol kasınızı geliştirecek yöntemlerle yaptığımız yeni teknik ve tarifler ekledik.
Ev Yapımı Dondurma Makinesiyle Vanilyalı Dondurma

1 paket krema(200 ml)
70 ml süt
50 gr toz şeker
1 çay kaşığı vanilya özütü

İşe önce ev yapımı dondurma makinasının düzeneğiyle başlayacağız. Bunun için, iç içe geçebilen 2 kaseye ihtiyacınız olacak. Büyük olanın içine temiz bir bez yerleştirin. Üzerine yaklaşık 2 litre su ve 1 avuç tuz ekleyin. Tuz iyice eriyene kadar karıştırın. Burada mutfak bezi kasenin kaymasını engelleyecek. Tuz ise buzun sıfır dereceden daha soğuk olmasını sağlayacak. Böylece dondurma daha çabuk kıvamını bulacak.

Tuzu iyice erittikten sonra, ortasına daha ufak bir kase yerleştirin ve yüzmesini engellemek için ortasına bir ağırlık koyun. Kasenin dibine değmesin ancak biraz alçalsın. Ev yapımı dondurma düzeneğini bu şekilde buzluğa koyun ve bir gece dondurun. Buz iyice donduktan sonra küçük kaseye 1 paket krema ekleyin.  50 gr toz şeker ve 70 ml sütü ekleyin. 1 çay kaşığı vanilya özütünü ekleyin. Vanilya özütünüz yoksa yarım paket vanilin de koyabilirsiniz.  Karışımı el mikseri ile yaklaşık 15 dakika iyice çırpın. Çırparken kabın kenarlarını iyice sıyıra sıyıra çırpmaya dikkat edin. 15 dakikanın sonunda vanilyalı dondurmanız hazır. Bu haliyle biraz daha dondurduktan sonra yemeye hazır. Biraz daha şenlendirmek isterseniz, 150 gr donmuş çileği mutfak doğrayıcısına atıp çekin. Çilekleri dondurmaya ekleyip iyice karışana kadar çırpın. Çilekler donuk olduğu için dondurmayı daha da soğutup kıvamını da kalınlaştıracaktır.  Karışımı bir kaba alıp, bir gece buzlukta bekletin. Ev yapımı, çok kolay ve makineye gerek kalmayan dondurmanız hazır. Bu sıcaklarda içinizi serinletmesi ümidiyle, yerken beni de anarsanız benden mutlusu olmaz.
Poşette Pratik Dondurma

2 paket krema(400 ml)
140 ml süt
100 gr Şeker
2 çay kaşığı vanilya özütü veya 1 paket vanilin
1 büyük kase buz
1 avuç tuz

Büyük boy çift kilitli poşetin içine, 400 ml krema, 100 gr toz şeker, 140 ml süt ve yarım çubuk vanilyanın çekirdeklerini koyun. Eğer vanilya çubuğunuz yoksa 1 paket vanilin veya 2 çay kaşığı vanilya özütü de koyabilirsiniz. Fazla havasını alıp ağzını kapatın.  Eğer meyve, tahin veya kahve gibi farklı aromalarda bir dondurma isterseniz onu da poşete eklemeyi unutmayın. Ardından ekstra büyük boy kilitli poşetin içine buzların ve tuzun yarısını koyun. Üzerine malzemeleri koyduğunuz poşeti koyup kalan buzları ve tuzu ekleyin ve onun da ağzını kapatın.  Bu şekilde bir mutfak bezini poşetin etrafına kapayıp köşelerini düğümleyin ve 15 dakika boyunca iyice çalkalayın. 15 dakikanın sonunda nefis ev yapımı ve çok hızlı dondurmanız hazır. Üzerine çikolata sos ve fındık da ekleyince yeme de yanımda yat diyen bir hal alıyor.
Bildiğimiz Usul “Ev Yapımı Dondurma”

3 paket krema(600 ml)
210 ml süt
150 gr şeker
3 çay kaşığı vanilya özütü veya 1,5 paket vanilin

Büyükçe bir kaseye, 3 paket kremayı, 210 ml sütü ve 150 gr toz şekeri ekleyin. Aroma vermesi için ise 3 çay kaşığı vanilya özütü ekleyebilirsiniz. Farklı aromalı bir dondurma isterseniz onları da bu aşamada ekleyebilirsiniz. Eğer meyveli bir dondurma yapacaksanız meyveleri önceden dondurup, robottan çekerek ekleyebilirsiniz. Şekerler eriyip tüm malzemeler karışana kadar çırpıcı ile çırpın.  Kasenin üzerine bir kapak kapatıp, derin dondurucuya yerleştirin. Sorbe ve yoğurtlu dondurmadan da bildiğimiz gibi, her yarım saatte bir çıkarıp 2-3 dakika tekrar çırpın. Bu çırpma sayesinde dondurma donarken içine çok daha fazla hava hapsedecek ve donduğunda bile yumuşak ve kolay yenebilen bir dokusu olacak.
Bu şekilde 4-5 saatin sonunda nefis ev yapımı dondurmanız hazır olacak.